HomePrint
Email

Go To Search
City Council and Boards and CommissionsDepartments - City ConnectionsResidents - Resources and InformationHow Do I...? - How Can We Help?
Click to Home

Current Board Members
Animal Shelter Advisory Board
  • 1. State Licensed Vet Dr. Elizabeth Robinson
  • 2. City Official PD Chief Capt. Tony Hera
  • 3. Shelter Representative Kim Schoolcraft
  • 4. Animal Organization Rep Amy Potter Losh
  • 5. At-Large Member Stacey Warner
  • 6. At-Large Member Loretta Anderson
  • 7. At-Large Member Karl Wankowicz
  • Staff Liaison: Animal Control Supervisor
  • Council Ad Hoc: Dan Becker


Bay Area Houston Convention and Visitors Bureau (CVB)

Not a city board, but city appoints representatives.
  • 1. Pat Hallisey (Council)
  • 2. Vacant (City)
  • 3. Bridget Bear (Hotel)


Bay Area Houston Economic Partnership

Not a city board, but city appoints representatives.
  • 1. Economic Development Director (City)
  • 2. Todd Kinsey (Council)

Bay Area Houston Transportation Partnership
Not a city board, but city appoints representatives.
  • 1. Greg Gripon (Council)

Charter Review Committee
  •  1.  Juan Guerrero
  •  2.  Geri Bentley
  •  3.  Fred Bogar, Jr.
  •  4.  Darryl Krogman
  •  5.  Marc Edelman
  •  6.  Chuck DiFalco
  •  7.  Peggy Zahler
  •  8.  Dee Scott
  •  9.  Rudy Salcedo
  • 10.  James Brockway
  • 11.  Cindy Dudley
  • 12.  Mike Hembree
  • 13.  Loretta Roberts
  • 14.  David Johnson
  • 15.  Tom Crews
  • 16.  Laura Teatsworth
  • Staff Liaison - Michelle Villarreal


Civil Service Commission

  • 1. Mark A. Smith
  • 2. Vacant
  • 3. Lori Patsch
  • Staff Liaison: Janet Shirley, Director of Human Resources and Civil Service
  • Council Liaison - Keith Gross 
           
       
Clear Creek Watershed Steering Committee
Not a city board, but city appoints representatives
  • 1. Representative Dan Becker
  • 2. Alternate Hank Dugie
  • Staff Liaison: 

Dickinson Bayou Watershed Steering Committee
Not a city board, but city appoints representatives
  • 1. Representative Dan Becker
  • 2. Alternate Todd Kinsey 
  • Staff Liaison: 

Ethics Review Board
  • 1. Ruth Morrison
  • 2. Yvonne Tibai
  • 3. John Randolph
  • 4. Cheryl Bordwine
  • 5. David Tilley
                 
  • 6. David Bond
  • 7. Mike Cobb
  • 8. Andy Mann
  • Staff Liaison:  City Attorney
   

Finance Committee
  • 1. Nick Long(Council)
  • 2. Hank Dugie (Council)
  • 3. Gabriel Iverson
  • 4. Audrey Ayers
  • 5. Paul Maaz

  • 6. Juan Guerrero
  • 7. Marc Elliott
  • 8. Tom Crews
  • 9. Gabe Allen
  • Staff Liaison: Allena Portis, Assistant Director of Finance

Galveston County Community Action Council, Inc.
Not a city board, but city appoints representative
  • 1. Representative Helen Stewart Truscott
       

Galveston County Transit District
Not a city board, but city appoints representative
  • 1. Greg Gripon

The Historic Commission 
  • 1. Susan Pierce
  • 2. John Frank Schoellkopf
  • 3. Ric Pearson
  • 4. Elizabeth Hetico
  • 5. Dave Hake
  • 6. Steph McDougal
  • 7. Daniel Henn
  • Ex Officio (Architect) Michael S. Hendershot
  • Staff Liaison - Korrie Becht
  • Council Liaison - Greg Gripon
   

Hotel Occupancy Tax Advisory Board
  • 1. Hotel Representative Robert Conaway
  • 2. Hotel Representative Kalpesh Patel
  • 3. Business Representative - Cory Thomas
  • 4. Business Representative Lisa Howard
  • 5. Arts/Historic Preservation Monica Hughes
  • 6. Arts/Historic Preservation Ronnie Richards
  • 7. City Manager, or Designee Bryan Roller
  • Council Liaison - Hank Dugie

Houston-Galveston Area Council (HGAC)
Not a city board, but city appoints representatives
  • Representative Pat Hallisey
  • Alternate Larry Millican

Houston-Galveston Area Council Transportation Policy Council
Not a city board, but city appoints representatives                        

  • 1. Primary Voting Member Larry Millican
  • 2. Alternate Voting Member John Baumgartner

Houston-Galveston Area Council Technical Advisory Committee
Not a city board, but city appoints representatives
  • 1. Primary Voting Member Gabriel Menendez
  • 2. Alternate Voting Member John Baumgartner


League City Clean and Green Committee 
  • 1. Pam Guerrero
  • 2. Vacant
  • 3. Kim Swenson
  • 4. Richard Castillo
  • 5. Mary Heard
                 
  • 6. Elizabeth Sears
  • 7. Penny Brockway
  • 8. Vaness Hamilton
  • Staff Liaison:  Heather McKnight               
        
League City Transportation Committee 
  • 1. Shannon Hicks
  • 2. Ed Poole
  • 3. Evan Watkins
  • 4. Mike Lee

  • 5. Peggy Zahler
  • 6. Mick Phalen
  • 7. Larry Millican (Council Member)
  • Staff Liaison: Gabriel Menendez
 

 Library Board
  • 1. Tommy Frankovich
  • 2. Larry Watts
  • 3. Leslye Mize
  • 4. Haley Beyer
  • 5. Kathleen Nenninger
  • Staff Liaison: Jenny Brewer, City Librarian 
  • Ad Hoc: Todd Kinsey, Council Member 


Parks Board
  • 1. Sandra Kelly
  • 2. Joanna Dawson
  • 3. Sebastian Lofaro
  • 4. Garet L. Nenninger
  • 5. Chad Tressler
  • 6. Vaness Hamilton
  • 7. Jay Williams
  • Staff Liaison: Chein Wei, Director of Parks & Cultural Services
  • Council Liaisons - Larry Millican

Planning and Zoning Commission
  • 1. Pamela Arnold
  • 2. E. Wayne Alderman
  • 3. Annette Ramirez
  • 4. Jon Schweinle
  • 5. Gary Walding
  • 6. Douglas W. Turner
  • 7. Gene Bindhammer
  • 8. Mike Lee
  • Staff Liaison: Kris Carpenter
  • Ex-Officio Members: City Engineer, City Attorney
  • Council Liaison - Larry Millican

Section 4B Industrial Development Corporation
  • 1. Mark Knight
  • 2. Howard L. Jones
  • 3. James Waguespack
  • 4. William Kent
  • 5. John B. Towner
  • 6. Laddie D. Howard
  • 7. Michael White
  • Staff Liaison: Chien Wei, Director of Parks & Cultural Services
  • Council Liaison - Mayor Hallisey               

Southeast Texas Housing Finance Corporation
Not a city board, but city appoints representatives
  • 1. E. Rusty Vidrine

Public Improvement District Number One
Tax Increment Reinvestment Zone Number One Board meets in its capacity as Public Improvement District Number One Board


  • 1. State Senator representing area or designee
  • 2. State Representative representing area or designee
  • 3. County Appointee 
  • 4. City Appointee - Lynn B. Watkins
  • 5. City Appointee – Todd Kinsey (Council)
  • 6. City Appointee – Kiara Gradney
  • 7. City Appointee – Teresa Kumelski
  • 8. City Appointee – Lisa Howard
  • 9. City Appointee – Darius Mistry
  • Staff Liaison: Allena Portis, Assistant Director of Finance
  • Ad Hoc - Larry Millican, Council Member

Tax Increment Reinvestment Zone Number Two - Victory Ranch
  • 1. City Appointee - Norma Ramos
  • 2. City Appointee - Ryan Searle
  • 3. City Appointee - Russell Tidwell
  • 4. City Appointee - Robert Barfield
  • 5. City Appointee - Greg Gripon
  • 6. County Appointee 
  • 7. School District Appointee 
  • Staff Liaison: Allena Portis, Assistant Director of Finance

Tax Increment Reinvestment Zone Number Three - Centerpointe
  • 1. City Appointee - Donald Wadyka
  • 2. City Appointee - William Kent
  • 3. City Appointee - Tim C. Kropp
  • 4. City Appointee - Terrell Culpepper
  • 5. City Appointee - Dee Scott
  • 6. County Appointee 
  • 7. City Appointee - Hank Dugie
  • Staff Liaison: Allena Portis, Assistant Director of Finance

Tax Increment Reinvestment Zone Number Four – West Oak
  • 1. State Senator representing area or designee
  • 2. State Representative representing area or designee
  • 3. County Appointee 
  • 4. City Appointee - Bowie Campbell
  • 5. City Appointee - Scott Short
  • 6. City Appointee - Javier Morales
  • 7. City Appointee - Maria G. Morales
  • 8. City Appointee - Norma Ramos
  • 9. City Appointee - Travis Campbell, Jr.
  • Staff Liaison: Allena Portis, Assistant Director of Finance

Zoning Board of Adjustment
  • 1. Kathleen Benoit 
  • 2. Tamra Gann-Curry
  • 3. Michael Hendershot
  • 4. Russell Miller
  • 5. Paul Lopez
  • 6. Alternate #1 Brian Brown
  • 7. Alternate #2 Robert Kline
  • Staff Liaison: Mark Linenschmidt
  • Council Liaison - Nick Long